Skip to content ↓

Name

Area of
Responsibility

Category

Appointed by

Appointment Date
Term of Office
End Date

Attendance at Full Governing Body Meetings 2016/2018

5.7.17

 

 18.10.17

 14.3.18

18.7.18

 24.10.18

V Stobart Headteacher (Voting)     Yes Yes Yes Yes  

L

Green

Chair of Resorces Joint Vice Chair of GB

Coopted

(Voting)

Full GB

01 Apr 2015
4 Years
31 Mar 2019

Yes No Yes No  
L  Lever

Chair of GB

SEND

Health & Safety

HT Performance Management

Pay Committee

MKC

(Voting)

MKC Appointed 13 Jan 2015
4 Years
12 Jan 2019
Yes Yes Yes Yes  

S

Lloyd

Safeguarding

Partnership

(Voting)

Full GB

(To be elected)

25 Mar 2016
4 Years
24 Mar 2020
Yes Yes Yes Yes  

A

Mearns

Teaching and Learning

Chair of Standards and Progress

Joint vice Chair of GB

Coopted

Partnership

(Voting)

Full GB

25 Mar 15
4 Years
24 Mar 19

Resigned July 2018

Yes Yes Yes No  

R

Quelch

Development

Governor

Staff Elected

(Voting)

Elected 2 Dec 2015
4 Years
01 Dec 2019
Yes Yes Yes Yes  

S

Ray

Deputy Headteacher

Associate

(Non Voting)

Full GB 2 Dec 2015
4 Years
01 Dec 2019
Yes Yes Yes No  

V

Webb

SMSC

 HT Performance Management

& Pay Committee

Co-opted

Voting

Full GB 01 Apr 2015
4 Years
31 Mar 2019
Yes Yes Yes Yes  

S

Mohamoud

To be Decided

Parent

Voting

Full GB

15 March 2017

4 years

14 march 2021

Resigned June 2018

No Yes No Yes  
S  Preka To be confirmed

Parent

(Voting)

Elected

15 October 2018- 15 October 2022          

 

Name

Area of
Responsibility

Category

Appointed by

Appointment Date
Term of Office
End Date

Attendance at Committee Meetings 2015/2016
Resources Standards and Progress Pay Review
  18.4.18
6.6.18 
 17.10.18
21.3.18
11.7.18
12.12.18
11.10.17
17.10.18

 

V Stobart

Headteacher       Yes Yes Yes Yes No   Yes Yes

L

Green

Chair of Resources

&

Joint Vice Chair of GB

Co-opted Full GB 01 Apr 2015
4 Years
31 Mar 2019
Yes Yes No No No   Yes No
L  Lever

Chair of GB

SEND

 

Health & Safety

MKC

MKC

Appointed  & Full GB

13 Jan 2015
4 Years
12 Jan 2019
Yes Yes Yes Yes Yes   Yes Yes

S

Lloyd

Safeguarding

 

Partnership

Full GB 25 Mar 2016
4 Years
24 Mar 2020
Yes Yes No Yes Yes     Yes

A

Mearns

Teaching and Learning

Chair of Standards and Progress

Joint vice Chair of GB

Partnership Full GB

25 Mar 15
4 Years
24 Mar 19

Resigned July 2018

No No Yes Yes Yes     No resigned

R

Quelch

Governor Development Staff Elected 2 Dec 2015
4 Years
01 Dec 2019
Yes Yes No Yes Yes   No No

S

Ray

Deputy Headteacher Associate Full GB 2 Dec 2015
4 Years
01 Dec 2019
Yes Yes No Yes Yes   No No

V

Webb

SMSC

 HT Performance Management

& Pay Committee

Co-opted Full GB 01 Apr 2015
4 Years
31 Mar 2019
Yes Yes Yes Yes Yes   Yes Yes

S

Mohamoud

To be Decided Parent Elected

5 March 2017

4 years

14 march 2021

Resigned June 2018

Yes     No No No resigned No No
S Preka

 

To be decided

Parent  

15 October 2018

4 years

15 October 2022

    No       No No

 

Name Business Interests Other Pecuniary interests Other Relationships
Correct as of last Full Governing Body Meeting 18.7.16  
V Stobart None None Employee of School
L Green None None None
L lever Governor Trainer None None
S Lloyd Milton Keynes Council None None
A Mearnrs None None Employee of another local School
R Quelch None None Employee of School
S Ray None None Employee of School
V Webb None None None
A Preka None None Parent/ Carer